براساس آمارهای منتشر شده، تا سال ۲۰۴۰ میلادی، یک‌چهارم جمعیت کشور سوئد بالای شصت و پنج سال خواهند داشت و در نهایت پیری جمعیت این کشور ده میلیون نفری می‌تواند نگرانی‌هایی را برای دولت و آینده این سرزمین ایجاد کند. ازاین‌رو دولت برای جلوگیری از تبعات پیری جمعیت کشور سوئد از ابتدای سال ۲۰۱۳ میلادی، سیاست‌گذاری‌هایی در راستای کاهش مشکلات آینده این کشور با توجه به روند پیری جمعیت و همچنین افزایش نرخ تولد انجام داده است که همه آن‌ها مبتنی بر افزایش سطح خدمات و رفاه اجتماعی بوده است. نکته قابل‌توجه این است که مسئولان و سیاست‌گذاران اصلی براین باورند که راهکار مهاجرت و جذب نیروی جوان خارجی، منطقی نیست و بهترین گزینه این است که مشکلات را با توجه به پتانسیل‌های موجود برطرف کنند. برای مثال، کیفیت زندگی مسن‌ترها را آنچنان بالا ببرند که سنوات بیشتری بتوانند در اقتصاد فعال باقی بمانند یا اینکه با طرح برنامه‌ای‌ بلندمدت، نرخ تولد در این کشور آنچنان باشد که طی زمانی که تعیین‌شده، هرم جمعیتی دوباره به شکل تعادلی و منطقی خود بازگردد. به‌عنوان مثال، از سال‌ ۲۰۱۳ تا به الان، دولت سوئد سن بازنشستگی را ابتدا از ۶۱سالگی به ۶۲ و سپس به ۶۳ سالگی افزایش داد، به این ترتیب تلاش کرد در کنار سیاست افزایش سن بازنشستگی، کیفیت و سطح زندگی گروه سنی پنجاه سال به بالا را آن‌قدر افزایش دهد که این گروه با کمترین تغییر در سطح رفاه خود بتوانند تعداد سال بیشتری در میان جمعیت فعال کشور باقی بمانند. این در حالی است که کشور سوئد با سرمایه‌گذاری بیش از سه میلیارد کرونی، فقیرترهای این محدوده سنی را آن طور تقویت کرده که بتوانند تجربه مناسبی از رفاه اجتماعی داشته باشند و بیشترین انرژی و توان خود را در راستای افزایش تولید ملی اختصاص دهند. اما همان طور که قبلا نیز اشاره شد. سیاست‌گذاران این کشور برای دستیابی به اهداف تعیین‌شده خود، همچنین تامین بودجه موردنیاز سیستم خدمات رفاهی و اجتماعی سوئد، نظام مالیاتی دقیقی تدارک دیده‌اند که با توجه به درآمدهای مالیاتی بتوانند بالاترین سطح خدمات رفاهی و اجتماعی را به شهروندان خود ارائه کنند. برخی از سیاست‌های رفاهی و اجتماعی سوئد برای تشویق خانواده‌ها به فرزندآوری به شرح زیر است:

خدمات اجتماعی در سوئد

مراقبت ویژه برای مادران باردار در سوئد

به‌طور کلی قبل از اینکه نوزادی متولد شود، با تشخیص بارداری بانوان براساس مستندات پزشکی، یارانه ویژه‌ای برای آن‌ها درنظر گرفته می‌شود که مشخصا در زمینه آموزش‌های رایگان به مادران است. به‌عنوان مثال، بانوانی که در مشاغل سخت فعالیت می‌کنند  مزایای خاصی مثل کاهش ساعت کار خواهند داشت که براساس قوانین می‌تواند از دوماهگی تا یازده روز قبل از زایمان ادامه داشته باشد. در این شرایط ۸۰درصد حقوق و مزایای مادر باردار توسط اداره بیمه سوئد تامین می‌شود. این در حالی است که اغلب بیمارستان‌های سوئد دارای محل اقامت مناسب خانواده برای چند روز پس از زایمان هستند تا به این ترتیب متخصصان، روند سلامتی نوزاد و مادرش را طی یک هفته پس از زایمان زیر نظر داشته باشند. نکته اصلی این است که این اقامتگاه به همراه ۳ وعده اصلی غذا کاملا رایگان در اختیار خانواده قرار می‌گیرد.
خدمات اجتماعی در سوئد

مرخصی با حقوق برای والدین در سوئد

براساس قانون، در کشور سوئد والدینی که به‌تازگی صاحب فرزند شده باشند برای یک دوره ۴۸۰ روزه  می‌توانند از مزایای خاصی استفاده کنند. شیوه محاسبه برای استفاده از این قانون که طبق بالاترین استانداردهای سطح زندگی طراحی شده، این‌گونه است؛ والدین ۳۹۰روز ۸۰ درصد از حقوق معمول خود را حداکثر تا سقف ماهانه ۳۷٫۰۸۳ کرون دریافت خواهند کرد و پس از آن، ۹۰ روز باقی مانده نیز حقوق کامل خود را دریافت می‌کنند. اصلی‌ترین امتیاز این قانون مربوط به افرادی است که درآمد ثابت ماهانه ندارند و می‌توانند از همین مزایا  استفاده کنند. این در حالی است که پس از دوره یاد شده به طور قانونی والدین می‌توانند تا هشت سالگی فرزند‌شان، ۲۵درصد از ساعات کاری خودشان را بدون تغییر در میزان درآمدشان کسر کنند، چون میزان کسری کاری آن‌ها توسط دولت تامین می‌شود. لازم به یادآوری است، این قانون برای هریک از فرزندان خانواده قابل‌اجراست و فقط در صورت زایمان دوقلو، قوانین متفاوت است.

مزایا برای مادر و پدر در کشور سوئد

وقتی در شهرهای مختلف سوئد مشغول گشت‌وگذار هستید احتمالا پدر و مادرانی را می‌بینید که مشغول راه رفتن با کالسکه فرزندانشان در ساعات اداری هستند. این تنها به‌دلیل قانون رعایت برابری جنسیتی هنگام تولد فرزند در خانواده است که پدر و مادر، هر دو می‌توانند از مرخصی زایمان استفاده کنند. بر همین اساس، هریک از والدین می‌توانند نیمی از مرخصی قانونی زایمان، یعنی ۴۸۰ روز را استفاده کنند؛ مادر ۲۴۰ و پدر هم ۲۴۰ روز. در عین حال هرکدام به‌صورت انحصاری ۹۰ روز مزایای جداگانه دارند که می‌توانند استفاده کنند.

کمک‌هزینه ماهانه برای کودکان در سوئد

از تمام این مزایا که بگذریم نوبت به کمک‌هزینه‌های نقدی برای مراقبت از کودکان رسیده است. به این ترتیب که دولت طبق قانون، علاوه بر مزایای مرخصی مربوط به زایمان، تا شانزده سالگی کودکان، هرماه برای هر فرزند مبلغی به‌عنوان کمک‌هزینه به والدین پرداخت می‌کند که مبنای آن، ۱٫۰۵۰کرون است. این در حالی است که براساس همین قانون، اگر خانواده بیش از یک فرزند داشته باشد مبلغی به این کمک‌هزینه افزوده خواهد شد. به‌عنوان مثال، یک خانواده با شش فرزند نه تنها ماهانه مبلغ ۶٫۳۰۰ کرون کمک‌هزینه دریافت می‌کند، بلکه مازاد سایر فرزندان آن‌ها تقریبا ۴٫۱۱۴ کرون خواهد بود که ماهانه به حسابشان واریز خواهد شد.

تحصیل رایگان در سوئد

خانواده‌های سوئدی می‌توانند ماهانه با هزینه‌ای حداکثر ۱٫۲۸۷کرون، فرزندان‌شان را به پیش‌دبستانی بفرستند، البته این مبلغ، از کمک‌هزینه دریافتی پرداخت می‌شود. شایان ذکر است، تا پایان پیش‌دانشگاهی، یعنی ۱۹سالگی تمامی هزینه‌ها و تغذیه کودکان رایگان است.

بهداشت و درمان تقریبا رایگان در سوئد

دولت سوئد مراقبت‌های بهداشتی مثل دندان‌پزشکی را برای تمام کودکان سوئدی تا بیست سالگی رایگان درنظر گرفته، همچنین نوزادان تا ۱۲سالگی دوره‌ دریافت ویتامین‌D را رایگان دریافت می‌کنند. به این ترتیب فرزندان تا بیست سالگی هزینه درمانی برای خانواده نخواهند داشت و تمامی مراحل درمان آن‌ها رایگان و به‌عهده دولت است.
اقامت رایگان برای خانواده‌هایی که کودک بیمار دارند
یکی از مزایای فرزندآوری در کشور سوئد این است که اگر کودک یک خانواده درگیر بیماری خاصی باشد که نیازمند مراقبت‌های ویژه باشد، والدین می‌توانند بدون نگرانی، حداکثر تا ۱۲۰روز مرخصی برای مراقبت از کودکان خود درخواست کنند. در این زمینه دولت، کارفرمایان را ملزم به رعایت این قانون کرده و والدین می‌توانند بدون نگرانی هشتاد درصد از حقوق ماهانه خود را در این دوره دریافت کنند. والدین برای استفاده از این قانون، هنگامی که فرزندشان بالاتر از ۱۲سال دارد باید گواهی پزشک به کارفرمای خود ارائه کنند. البته والدینی که کودک معلول دارند تا ۱۹سالگی فرزندشان، می‌توانند حداکثر تا شش ماه از این قانون و تمامی کمک‌هزینه‌های آن استفاده کنند.

خدمات اجتماعی در سوئد

مترجم : شیدا رمزی