مقرری بیمه بیکاری

درخصوص مقرری بیمه بیکاری قبلا مطالبی را برای شما عزیزان منتشر کرده ایم در این مطلب می خواهم پاسخ سوالات پر تکرار بیمه جویان محترم که در سایت و شبکه های اجتماعی بیمه جو مطرح کرده اند را بدهم. من محمد نوری آشتیانی مشاور و مدرس بیمه تامین اجتماعی و قوانین کار هستم با من همراه باشید.

[fusion_button link=”https://instagram.com/bimejo.ir” title=”” target=”_self” link_attributes=”” alignment=”center” modal=”” hide_on_mobile=”small-visibility,large-visibility” class=”” id=”” color=”default” button_gradient_top_color=”” button_gradient_bottom_color=”” button_gradient_top_color_hover=”” button_gradient_bottom_color_hover=”” accent_color=”” accent_hover_color=”” type=”” bevel_color=”” border_width=”” size=”large” stretch=”default” shape=”” icon=”fa-instagram” icon_position=”right” icon_divider=”no” animation_type=”fade” animation_direction=”static” animation_speed=”0.4″ animation_offset=””]اینستاگرام بیمه جو[/fusion_button]

 

در این مطلب با شما درمورد :

بیمه بیکاری کارگاه های خانوادگی

بیمه اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل

بیمه پرسنل اخراجی

بیمه شاغلین در مدارس

بیمه قراردادهای مدت معین

و … صحبت خواهم کرد

 

مقرری بیمه بیکاری در کارگاه های خانوادگی

کارگران کارگاه های خانوادگی که انجام کار آنها توسط همسر و خویشاوندان نسبی درجه یک مانند پدر، مادر و فرزندان صورت می پذیرد مطابق با ماده ۱۸۸ قانون کار مشمول این قانون و بتبع آن بیمه بیکاری نبوده و به آنها تعلق نخواهد گرفت اما درصورتیکه افرادی بغیر از نفرات فوق در کارگاه مشغول به کار شوند کارفرما موظف به پرداخت ۳ درصد بیمه کلیه افراد شاغل در کارگاه است و در نتیجه در صورت رعایت شرایط قانونی پرداخت مقرری به این افراد در صورت درخواست بلامانع می باشد. باید توجه داشت که زمانی درخواست افراد خانواده کارفرما مورد قبول واقع می شود که در زمان درخواست بغیر از افراد خانواده اشخاص دیگری در آن کارگاه مشغول به کار باشند. امیدوارم عزیزان پاسخ سوال خود در خصوص بیمه بیکاری کارگاه های خانوادگی را گرفته باشند.

 

مقرری بیمه بیکاری اعضای هیئت مدیره و مدیرعامل

در این باره هم پرسش زیادی از بنده می شود که باید عرض کنم با توجه به اینکه بیمه مدیرعامل، رئیس هیئت مدیره و بقیه اعضای هیئت مدیره اختیاری می باشد و این اشخاص مشمول قانون کار نمی باشند پس بنابراین لازم به پرداخت ۳ درصد بیمه بیکاری نبوده و نمی توانند درخواست دریافت مقرری بدهند. اگر شما مدیرعامل و … هستید و تا الان ۳۰ درصد حق بیمه بصورت کامل پرداخت می کردید باید به شعبه مراجعه کنید و قرارداد جدید ببندید و از این به بعد ۳ درصد بیمه بیکاری که به شما پرداخت نمی شود را نپردازید.

 

مقرری بیمه بیکاری

 

مقرری بیمه بیکاری اخراج شده

در پاسخ به عزیزانی که پرسیده اند که آیا این مقرری به من که از کار اخراج شده ام تعلق می گیرد یا خیر؟ باید عرض کنم کسانی که بدلیل قصور در انجام وظایف و زیرپا گذاشتن مقررات قرارداد شان توسط کارفرما بنا بر ماده ۳۷ قانون کار و آرای صادر از سوی هیئت حل اختلاف ، فسخ می شود شرایط لازم جهت دریافت مقرری بیمه بیکاری را ندارند.

 

مقرری بیمه بیکاری کارگران فصلی

این عزیزان درصورتیکه در اثنای قرارداد کاری خود و بدون میل و اراده شخصی و براساس آرای هیئت حل اختلاف بیکار  تشخیص داده شوند مشمول دریافت مقرری خواهند بود .

 

مقرری بیمه بیکاری شاغلین مدارس

بیمه بیکاری پرسنل شاغل در مدارس غیرانتفاعی و مهدکودک ها که در دوره خاصی از سال فعال هستند درصورتیکه فقط در اثنای کار بیکار شوند می توانند از آن استفاده کنند یعنی اگر در زمان تعطیلی درخواست بدهند مشمول دریافت بیمه بیکاری نیستند.

 

بیمه بیکاری قراردادهای مدت معین

افرادی که دارای قرارداد مدت معین هستند درصورتیکه توسط هیئت های حل اختلاف اداره کار تشخیص داده شود که در اثنای کار بیکار شده اند مشمول دریافت مقرری خواهند بود

 

نکته ۱ : سازمان تامین اجتماعی تنها موظف به پرداخت است و سنوات، عیدی و پاداش در این دوره پرداخت نخواهد شد

نکته ۲ : اگر شخصی که مقرری دریافت می نماید در شرکتی مشغول بکار شود می بایست اشتغال خود را اعلام نماید حال اگر اعلام نکرد و سازمان تامین اجتماعی متوجه این موضوع شد چه کار باید بکند؟ باید مبالغی را که در دوره اشتغال مجدد خود بوده است را برگرداند. 

آیا امکان تقسیط هست؟ 

بله درصورت عدم توانایی بیمه شده و درصورت تائید شعبه امکان تقسیط حداکثر تا ۱۸ قسط وجود دارد.

آیا جریمه دارد؟

خیر فقط اصل مبالغ پرداختی را باید پس داده شود