چگونه قرارداد بنویسیم؟

Rate this post

سال 1388 در واحد حسابداری یک شرکت بزرگ بازرگانی مشغول به کار شدم خب کاری که باید می کردم قاعدتا در ارتباط با حساب و کتاب و سند زدن و … بود. چند ماهی از حضورم در این شرکت سپری شده بود که مسئولیت پیگیری تعدادی از قراردادها از زمان عقد قرارداد تا انتهای آن یعنی تسویه حساب و عودت تضامین به من سپرده شد، سعی کردم در مورد قرارداد و قرارداد نویسی اطلاعات کسب و کنم . یکسری کتاب و مطلب و مقاله در این خصوص مطالعه کردم و در حین کار هم به مراتب اطلاعاتم بیشتر شد. در این مطلب قصد دارم مهمترین مواردی که در یک قرارداد مطرح هست رو با شما به اشتراک بذارم .

با بیمه جو همراه ما باشید 

همواره طرفین قرارداد ( فرمت خام قرارداد ها از اینجا دانلود کنید ) تلاش می کنند تا امتیارات بیشتری را به خود اختصاص دهند  البته این حق آنهاست تا جایی که مراوده از حالت برنده – برنده خارج نشود . با توجه به اینکه طرفی که قرارداد را تنظیم می کند اقبال بیشتری در چربش آن به سمت خود ( و یا سازمان ) دارد فراگیری مهارت قرارداد نویسی را به شما توصیه می کنم تا هم در تنظیم آن اطلاعات داشته باشید و هم زمانیکه قراردادی تیپ ( : در موردش بیشتر توضیح خواهم داد ) را برای امضا بشما دادند عاقبت اندیشانه و دقیق آن را بررسی و سپس امضا کنید.

نکته : دفاتر اسناد رسمی فقط می توانند امضا و هویت طرفین قرارداد را گواهی نمایند : از بعضی دوستان شنیده ام که برای تنظیم قرارداد به دفاتر اسناد باید مراجعه کرد که جز پرداخت هزینه های اضافی سودی در بر نخواهد داشت .

نکته : قبل از بستن قرارداد دقت کنید طرف مقابل کیفیت ، تجربه ، امکانات اجرای کار شما را داشته باشد .

 

قرارداد

در قانون ایران، در بیشتر مواقع از کلمه عقد بجای قرارداد استفاده شده است. ماده 183 قانون مدنی عقد را این چنین تعریف کرده است : عبارتست ازاین که  یک یا چند نفر در مقابل یک یا چند نفر دیگر بر امری تعهد کنند و مورد قبولشان باشد.

بستن قرارداد حتی اگر بین اعضای یک خانواده ( مثلا پدر و پسر باشد ) و آنها هرگز نخواهند علیه یکدیگر دعوای حقوقی راه اندازند و یکدیگر را به زندان بیندازند. دست کم این خاصیت را دارد که طی آن هر 2 طرف خواسته ها و اولویت های خود را به یکدیگر منتقل کنند.

بهتر است هر کاری که ملزوماتی مانند کیفیت ، کمیت ، مدت ، هزینه ، ضمانت و نظارت و … را دارد قرارداد ببندید.

بهتر است قراردادهای فروش و نصب بصورت کاملا جدا بسته شود تا در مواقعی که نیاز به مفاصاحساب تامین اجتماعی می باشد با مشکل مواجه نشوید. چرا ؟

  • چون قرارداد های فروش معاف از بیمه و مالیات است و فقط قرارداد نصب و خدمات و … شامل کسورات مالیات تکلیفی ( در حال حاضر حذف شده ) و بیمه است اما پس از ارائه قراردادهایی که فروش و نصب در قالب یک قرارداد بسته می شوند به سازمان تامین اجتماعی ، معمولا ضریب حداکثر به کل قرارداد خواهد خورد . در نهایت شما با دفاع در هیئت های بدوی و تجدیدنظر( در مطلبی دیگر توضیح خواهم داد ) به حق خود خواهید رسید اما زمان را از دست می دهید

 

عنوان و مقدمه ی قرارداد

عنوان قرارداد خلاصه ای دو سه کلمه ای از هدف نوشتن قرارداد است که در متن قرارداد نوشته شده است. در بیان آن لازم نیست به جزئیات پرداخته شود و ذکر عنوان کلی و هدف نهایی قرارداد کافی است.مانند قرارداد بیع، قرارداد اجاره ، قرارداد استخدام و …

شرایط و تعهدات یک قرارداد براساس عنوانی است که طرفین برای آن برمی گزینند.

مقدمه ی قرارداد ، بخشی کوچک است که قبل از موضوع قرارداد در متن آن وارد می شود و اهداف طرفین را از انعقاد قرارداد مشخص می کند.در این قسمت هویت طرفین قرارداد مشخص و نشانی محل اقامت آنان اعلام می شود.

با توجه به اینکه اگر با طرف قراردادتان به مشکلی بخورید و کار به محاکم قضائی کشیده شود می بایست شکایت خود را در دادگاه محل سکونت طرف مقابل یا محل وقوع قرارداد پیگیری نمائی پس :

نوشتن آدرس و توجه به آدرس طرف مقابل از نکات مهم قرارداد نویسی است . ( سعی شود آدرس با کدپستی پشت کارت ملی طرف مطابقت داشته باشد )

در قرارداد با اشخاص حقیقی باید کد ملی طرفین درج شود ( در صورتیکه شماره ملی طرف مقابل را ندارید باید شماره شناسنامه و نام پدر قید شود ) و در قراردادهایی که طرف مقابل شخص حقوقی است  شماره ثبت شرکت و شناسه ملی و اقتصادی باید نوشته شود .حتما اسانامه و آخرین تغییرات و روزنامه های رسمی طرف مقابل را بررسی کنید چرا که در اساسنامه از شخص و یا اشخاصی بعنوان صاحبان امضای مجاز شرکت نام برده می شود و کلیه اسناد تعهدآور فقط و فقط با امضای این اشخاص مجاز می باشد. پس دقت کنید قرارداد فی مابین حتما توسط آنها امضا شود .

آدرس باید با آدرس درج شده در روزنامه آخرین تغییرات همخوانی داشته باشد چرا که کلیه نامه نگاری ها و مکاتبات و ابلاغیه ها به این آدرس ارسال می شود.

 

 موضوع قرارداد

شامل مختصر از کاری است که قرار است در قالب قرارداد انجام شود و کاملتر و مفصل تر از عنوان قرارداد است. موضوع قرارداد باید دقیق و بدون ابهام باشد یعنی برای طرفین شبهه ایجاد نکند.

 

شرایط قرارداد

مهمترین بخش هر قرارداد قسمت شرایط آن است. در واقع هر قرارداد وقتی نوشته می شود که طرفین بر سر اجرای کاری با شرایطی که مورد توافق طرفین است به نقطه اشتراکی برسند.

هر چقدر شما با فردی حرفه ای تر، خبره تر و قابل اعتماد تر طرف باشید، به فهرست کردن شرایط نیاز کمتری خواهید داشت.

شرایط قرارداد شامل زمان، هزینه  و کیفیت کار و … است که در ادامه صحبت خواهم کرد.

 زمان در قرارداد

زمان در قرارداد شامل سه مبحث زیر است :

  • نوشتن زمان انعقاد قرارداد : تاریخی که در بالای قرارداد درج می شود

در زمانهایی که مشکلی برای طرفین قرارداد بوجود بیاید ( مثل : فوت و … ) و یا شرکت موردنظر ورشکست شده و انبار کالای وی پلمپ شود شما با استفاده از تاریخ قرارداد که نشان می دهد قبل از ورشکستگی است می توانید کالای موضوع قرارداد را تحویل بگیرید.

و یا مواردی که شامل “مرور زمان” می شود.

  • زمان بندی قرارداد : قطعه کردن ( کوچک کردن ) مراحل کار – مرحله مرحله کردن کار

سعی کنید ریسک بدقولی را در نظر بگیرید

 

مدت قرارداد :

بعضی قراردادها مانند قرارداد اجاره، بدون تعیین بازه زمانی، فاقد اعتبار است و دادگاه به آن توجهی نخواهد کرد.

 

پنجم – شرایط مالی

بیشتر قراردادها در بخش مالی، اغلب قسمت هایی مانند پیش پرداخت، پرداخت در مراحل مختلف با توجه به پیشرفت کار، تسویه حساب و پرداخت حسن انجام کار را دارد .

پیش پرداخت وجهی است که بلافاصله بعد از امضای قرارداد و فبل از اجرای قرارداد پرداخت می گردد. یکی از دلایل ردوبدل شدن پیش پرداخت، اثبات قبول شرایط قرارداد و قطعی شدن قرارداد است.

فرمت خام 10 قرارداد پر کاربرد رو از اینجا دانلود نمایید

حسن انجام کار

برای تضمین کیفی قراردادهایی که کیفیت انجام آن ها، هنگام اجرای قرارداد یا بی درنگ پس از پایان آن مشخص نمی شود، مقداری از ارزش قرارداد نزد کارفرما باقی می ماند و پس از سپری شدن آن مدت و در صورت اثبات رعایت کیفیت در انجام قرارداد ، آن را به طرف قرارداد پرداخت می کند

ضمانت های اجرائی قرارداد

میزان و قدرت تضمین به کاری که قرار است صورت بگیرد و به میزان مهارت کاری طرف قرارداد بستگی دارد.

چک

استفاده از چکد برای ضمانت، پشتوانه ای چندان محکم نیست. اما اگر چک میگیرید بهتر است در متن چک نوشته نشود برای چه تعهدی است.

سفته

سفته پشتوانه محکمی برای اجرای صحیح قرارداد است چرا که بر طبق ماده 307 قانون تجارت، سفته یک سند است که امضا کننده متعهد می گردد در موعد معین مبلغی را بپردازد. سفته در حال حاضر هم اعتبار قانونی بالایی دارد و اگر طبق قوانین تنظیم شود دارنده از مزایای قانونی برخوردار خواهد بود. البته سفته برای افرادی که احتمال آن هست که کلاهبرداری کنند و یا ز کشور خارج شوند اعتباری نخواهد داشت. خب باید چه کنیم؟

پشت سفته را اگر افرادی که اعتبار دارند امضا نمایند برای دارنده بسیار خوب خواهد بود

حتما بررسی نمایید که پشت نویسی کننده از اعتبار خوبی برخوردار باشد. زمان امضا حتما از او کارت شناسائی دارای اعتبار بخواهید .

ضمانت نامه بانکی

بهترین و معتبرترین نوع تضمین است که بانک ضمانت می کند درصورتیکه طرف قرارداد شما که کار را انجام می دهد به تعهدات خود عمل نکند بدون هیچ بهانه ای پول شما را پرداخت نماید.

در خصوص اخذ ضمانت نامه در کمترین زمان ممکن و با بهترین شرایط با من درتماس باشید

انواع ضمانت نامه بانکی :

ضمانت نامه شرکت در مناقصه

ضمانت نامه حسن اجرای تعهدات

ضمانت نامه پیش پرداخت

ضمانت نامه حسن انجام کار

ضمانت نامه گمرکی

بانکها ضمانت نامه ها را در قبال اموال غیر منقول ( ملک و … ) و سپرده بانکی ، سفته و چک تضمین صادر می کنند.

به این صورت که پس از ارزیابی شرکت و بررسی حسابها و مدارک توسط سرپرستی شعب بانکها ، مصوبه ای بابت صدور ضمانت نامه به شعب ارسال می گردد که بیانگر این است که تا چه مبلغی (معمولا 10 برابر سرمایه ثبتی) و با چه تضمینی برای درخواست دهنده ( شرکت و یا شخص ) ضمانت نامه صادر شود.

درخصوص اموال غیرمنقول که بعنوان تضمین صدور ضمانت نامه ها و یا تسهیلات به بانکها ارائه می شود باید گفت که ملک مورد نظر باید در رهن بانک گذاشته شود و حدود 70 درصد مبلغی که توسط ارزیاب بانک تعیین می گردد می توان از شعب ضمانت نامه اخذ شود.

فسخ قرارداد

اختصاص حق فسخ در صورت اینکه طرف قرارداد در انجام موضوع قرارداد قصور نماید بهترین تضمین ممکن است و طرفین میبایست بندهای آن را مشخص نمایند

 

گارانتی

در واقع به یک عنوان، دلگرمی برای مصرف کننده و یا خریدار است تا او در مذتی معین تایید نماید محصول تحویل گرفته همانی هست که در قرارداد اشاره شده یا خیر .

 

چگونه قرارداد بنویسیم؟

 

 

نکات بسیار بسیار مهم دیگر بهمراه مواردی که خارج از حوصله این بحث اس را در یک فایل ویدئویی برای شما عزیزان که به آموزش فردی خود بها می دهید آماده کرده ایم که می توانید با کلیک بر روی دکمه زیر آن را تهیه کنید.

 

مشاهده آموزش شیوه اصولی تنظیم قرارداد و مباحث حقوقی آن

 

همین الآن می خواهم دانلود کنم

 

 

 

چگونه قرارداد بنویسیم؟

توسط | 1397/3/7 15:56:01 شهریور 7ام, 1396|قرارداد|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

ثبت ديدگاه

سوالی دارید یا به مشکل خوردید ؟

همین حالا تماس بگیرید